Electro Voice Elx200-12sp 12 Inch Powered Subwoofer image
Electro Voice Elx200-12sp 12 Inch Powered Subwoofer zoom image
Electro Voice Elx200-12sp 12 Inch Powered Subwoofer
  (5)   4 Ratings and 4 reviews
MODEL: ELX200-12SP
IN STOCK | CONDITION: New
WARRANTY: Official Manufacturer Warranty
COLOR
black Electro Voice Elx200-12sp 12 Inch Powered Subwoofer color image
Special Deal
5 Left in Stock!
Deal Claimed ( 52%)
special offer image
Offer Price Valid For Limited Time
Today's Price:69500
Rs. 69500 (inclusive of all taxes) Free Delivery
BUY NOW ADD TO BAG
return logo Easy
Return
delivery icon Fast Delivery
sheild icon Payment Protection
Check For Delivery
original stamp icon
offer icon
More Offers
  • 2% Discount On transaction using Debit card
  • * Special Offer: 3% Off on All bank UPI
    * Special Offer: 2% Off on All bank Debit Card
    * No cost EMI Available on All Bank Credit Card
Product Description
  • Highly efficienct 1200 W Class-D power amplifier to deliver peak SPL up to 129 dB using ultra-efficient, high-sensitivity transducer built by EV.
  • Perfect for portable and installed applications.
Product features
ELX200-12SP allows high-efficiency Class-D power amplifiers up to 1200 W with integrated QuickSmartDSP, and delivers up to 129 dB SPL make use of transducers designed and designed by EV (12-inch EVS-12L woofer).Subwoofers allows 3 ports in this device (Music, Live, Club), sub/top system-match crossovers ,allows 3 EQ band in this device, and have five user programmable preset(Store and Recall settings), visual monitoring of limiter status, input level control and meters, and master volume control to ensure optimal gain structure.
Multiple Input-Output Ports
Multiple Input-Output Ports
Sleek Design
Sleek Design
compact and Portable
compact and Portable
Sound Amplification
Sound Amplification
Electro-voice Design
Electro-voice Design
Hardware Specification
Hardware Specification
IN THE BOX
Sales Package Stage-Speaker, User documentation
General
BrandElectro-Voice
ModelELX200-12SP
Colorblack
Specifications
Frequency response (-3 dB)49 Hz - 135 Hz
Frequency range (-10 dB)41 Hz - 165 Hz
Maximum SPL129 dB
Power rating1200 W
LF transducerEVS-12L 300 mm (12 in)
Low-Pass frequencyAdjustable: 80 Hz, 100 Hz, 120 Hz, 150 Hz
Connectors(2) XLR/TRS combo jacks and (2) XLR link outputs
Enclosure15 mm plywood with EVCoat
Grille18 AWG steel with powdercoat
Dimension
Dimension397 mm x 445 mm x 457 mm